Klejenie żylaków
Klejenie żylaków
to metoda ablacji chemicznej czyli zamykania naczyń przy użyciu substancji aplikowanej do niewydonej żyły pod kontrolą usg. Współcześnie stosowane kleje to cyjanoakrylaty.
Zalety metody
* nie wymaga stosowania znieczulenia tumescencyjnego
* po zabiegu nie trzeba nosić wyrobów uciskowych – istotne u osób wykonujących zabiegi latem, u osób z otyłością, obrzękiem limfatycznym kończyn dolnych, pacjentów z przewlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych czy też u osób uczulonych na składniki wyrobów uciskowych /np. silikon/
Przed zabiegiem
niezbędna jest wizyta konsultacyjna podczas, której zapoznajemy się z dolegliwościami pacjenta, aktualnymi i przebytymi schorzeniami, operacjami, przyjmowanymi lekami, ewentualnymi wcześniejszymi zabiegami na żyłach oraz wykonujemy badanie usg doppler żył kończyn dolnych i czasami dużych żył w jamie brzusznej aby ustalić diagnozę i plan leczenia.
Zabieg klejenia
pod kontrolą usg wprowadza się cienki cewnik do niewydolnego pnia żyły, następnie podaje się klej stopniowo wycofując zestaw z żyły i uciska się ją z zewnątrz. W czasie polimeryzacji kleju wydziela się nieznaczna ilość ciepła co może być odczuwalne przez pacjenta.
Zabieg klejenia żylaków
może być uzupełniony skleroterapią żylaków w terminie późniejszym.
powrót