Evta
czyli wewnątrzżylna ablacja termiczna to metody „zamykania” niewydolnych żył przy zastosowaniu wysokiej temperatury. Stosowana jest ablacja termiczna laserem /EVLA/, parą wodną i energią prądu wysokiej częstotliwości /EVRF/. Są to metody rekomendowane do leczenia niewydolności dużych pni żylnych /żyła odpiszczelowa i odstrzałkowa/ jako leczenie pierwszego wyboru z uwagi na wysoką skuteczność /około 95%/ i bezpieczeństwo. Zabieg termoablacji wykonuje się w znieczuleniu miejscowym wstrzykiwanym pod kontrolą usg na całej długości żyły poddanej procedurze termicznej. Po zabiegu zaleca się noszenie wyrobów uciskowych przez 7-10dni.
Ryzyko powikłań
jest małe lub bardzo małe. Należą do nich między innymi :
– podbiegnięcia krwawe, zasinienia i przebarwienia – zwykle przejściowe, nie wymagają specjalnego postępowania, ustępują dość szybko chociaż niektóre np. przebarwienia mogą byś widoczne przez kilka czy kilkanaście miesięcy, ale w przeważającej większości przypadków ustępują całkowicie
– powikłania, które mogą wymagać leczenia występują rzadko lub bardzo rzadko. Należy tu wymienić miejscowe reakcje zapalne, reakcje alergiczne, zakrzepice żylne w układzie głębokim, uszkodzenia zlokalizowanych bardzo blisko nerwów czy oparzenia skóry.
Przed zabiegiem
niezbędna jest wizyta konsultacyjna podczas, której zapoznajemy się z dolegliwościami pacjenta, aktualnymi i przebytymi schorzeniami, operacjami, przyjmowanymi lekami, ewentualnymi wcześniejszymi zabiegami na żyłach oraz wykonujemy badanie usg doppler żył kończyn dolnych i czasami dużych żył w jamie brzusznej aby ustalić diagnozę i plan leczenia.
Zabieg termoablacji laserem i energią prądu wysokiej częstotliwości /EVLA, EVRF/
to podobne procedury. Pod kontrolą usg wprowadza się światłowód /EVLA/ lub elektrodę /EVRF/ do niewydolnego pnia żyły, następnie nastrzykuje się tkanki wokół żyły roztworem znieczulającym, uruchamia urządzenie generujące odpowiedni rodzaj energii i wycofuje stopniowo światłowód lub elektrodę, które w efekcie podgrzewają żyłę „zamykając” ją. Zabieg można uzupełnić jednoczasowo wykonanym wycięciem lub skleroterapią żylaków., które łączą się z niewydolną żyłą pniową poddaną termoablacji. Po wykonaniu procedur zakładamy opatrunki i pończochę uciskową.
Po zabiegu termoablacji
zakładamy wyroby uciskowe, ustalamy termin wizyty kontrolnej, pacjent otrzymuje zalecenia i udaje się na spacer /zalecane przynajmniej 30 minut/. Chodzenie i terapia kompresyjna przy pomocy wyrobów uciskowych to jedne z ważniejszych form profilaktyki powikłań zakrzepowych po zabiegach./nie tylko na układzie żylnym/.
W naszej praktyce dysponujemy laserem o długości fali 1940nm /aktualnie jest to najnowsza generacja laserów do EVLA/ i aparaturą do zabiegów metodą fali radiowej.
powrót